Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR

Jazyk / Language: CZ EN

   

POTVRZENÁ ÚČAST 2012                                     

Pro návštěvníky

Pro partnery

Zprávy

Velká účast Francie: Premiéra Ramex Delta + C-135FR

22.05.2012, 10:51

Francouzské letectvo letos poprvé na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR provede letovou ukázku a tato premiéra navíc bude opravdu exkluzivní. Armée de l'Air předvede taktickou ukázku dvojice nadzvukových bitevníků Mirage 2000N - takzvaný Ramex Delta, který doposud za hranicemi Francie nikdy nevystupoval - půjde tedy o jeho zahraniční premiéru. Premiérou v České republice bude také statická ukázka tankeru C-135FR.

Potvrzení účasti francouzského týmu Ramex Delta na letošních Dnech NATO v Ostravě je skvělou zprávou pro všechny letecké fanoušky nejen v České republice. "S příchodem nových nadzvukových letounů Rafale totiž Armée de l'Air postupně ukončilo předvádění těchto strojů v sólové akrobatické ukázce. Později se nově zaměřilo na vystoupení dvojice strojů Mirage 2000N simulujících mj. útoky na pozemní cíle a právě jejich prezentace obohatí letový program ostravské akce," přiblížil Jan Čadil, šéfredaktor odborného časopisu Letectví+kosmonautika.

ZMĚNA: Přestože byla jeho účast nějaký čas odvolána, letoun C-135FR se nakonec představí na letové ukázce při simulaci tankování za letu s gripeny českého letectva.
Ukázku tankování Gripenů zajistí francouzské letectvo (19.9. 2012)

"Francie se Dnů NATO v Ostravě účastní pravidelně od roku 2008. Pro letošní mimořádnou příležitost, kterou je desáté výročí pražského summitu NATO, se francouzské vzdušné síly rozhodly svou tradiční účast tímto způsobem rozšířit. Jsme velmi rádi, že vedle dynamické ukázky dvojice letounů Mirage 2000N schopných nést také nukleární munici, budou diváci mít příležitost si na statické ukázce prohlédnout také tanker C-135, který v dnešní době umocňuje efektivitu jakékoliv moderní letecké operace," uvedl přidělenec obrany francouzského velvyslanectví v Praze plukovník Bruno Bucherie.

TIP: Ramex Delta Display at Mirecourtu in 2011  (youtube.com)

"Skutečnost, že právě naši návštěvníci budou vůbec prvními mimo Francii, kteří budou mít možnost zhlédnout ukázku taktického nasazení jednoho z nejmodernějších bojových letounů na světě, je pro nás opravdu velkou ctí," dodal Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce.

Ramex Delta byl založen v roce 2005 a stávající display předvádí od roku 2010. Po nedávné reorganizaci francouzských ozbrojených sil jsou Mirage 2000N soustředěny na základně v Istrés, odkud do Mošnova přilétne na statickou ukázku také tankovací C-135FR, což je francouzská modifikace slavného amerického KC-135R Stratotanker.

TIP: Letová ukázka Ramex Delta v Mirecourtu v roce 2011  (youtube.com) 

 

Na viděnou na Dnech NATO v Ostravě,
Dnech Vzdušných sil Armády České republiky
a výstavě FLYIN 2012!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Czech s.r.o.