Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR

Jazyk / Language: CZ EN

   

POTVRZENÁ ÚČAST 2012                                     

Pro návštěvníky

Pro partnery

Zprávy

F-15E a KC-135, první část letošní rekordní americké účasti

24.06.2012, 21:44

Jednání o účasti amerického letectva na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR přineslo první ovoce. Na statické ukázky jsou potvrzeny dva bojové stroje F-15E a letoun pro doplňování paliva za letu KC-135 Stratotanker.

Jako první součást USAF letos potvrdilo účast evropské veliltelství US Air Force Europe (USAFE), které na mošnovské letiště vysílá po dvou letech jak legendární bitevníky Strike Eagle, tak Stratotanker. Všechny tři letouny přiletí ze základen US Air Force ve Velké Británii - F-15E z RAF Lakenheath a KC-135 z RAF Mildenhall. Neuzavřena zatím ještě zůstává účast třetího typu letounu, který pod USAFE spadá.

Účast amerického Stratotankeru je letos významná také proto, že se v České republice vůbec poprvé potká se svým francouzským bratrem, návštěvnící tak budou mít unikátní možnost porovnat americkou a francouzskou verzi slavného létajícího tankeru.

ZMĚNA: U.S. Air Force bohužel odvolalo účast KC-135 na Dnech NATO, kde se tak představí pouze francouzský tanker C-135FR, a to při letové ukázce. Nedorazí ani letouny F-15E, které byly nahrazeny za F-15C.
Ukázku tankování Gripenů zajistí francouzské letectvo (19.9. 2012)

Mimo potvrzení finální účasti USAFE organizátoři aktivně komunikují s další významnou složkou amerického letectva, US Air Force Reserve (USAFR), která plánuje do Ostravy vyslat dva až tři typy svých letounů. Pokud se tak stane, budou mít návštěvnící příležitost si prohlédnout rekordní počet pěti až šesti různých typů letounů amerického letectva.

Dopusud nejvyšší počet čtyř letounů přitom USAF na Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR vyslala v loňském roce: B-52H, KC-135, C-130H (USAFR) a C-130J (USAFE).

F-15E Strike Eagle je univerzální bojový letoun určený především k útokům na pozemní cíle a letecké podpoře, může však sloužit i ke střežení vzdušného prostoru. O jeho nasazení v misích v Afghánistánu či v Libyi, při kterých mohl být za letu dotankován KC-135 Stratotankerem, se budou moci více dozvědět účastníci besed konaných 21. září v Domě knihy Librex, kam by měla dorazit i posádka letounů F-15E.

Na viděnou na Dnech NATO v Ostravě,
Dnech Vzdušných sil Armády České republiky
a výstavě FLYIN 2012!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Czech s.r.o.